Eibenstock Twinmix 1800 T Mixing Station
TWINMIX1800T
tick
In Stock
Available OptionsView Guides & Manuals
PART NO.DESCRIPTIONUNITPRICEIN STOCKQUANTITY
TWINMIX1800T
Add to Quote
All prices shown on this page are exclusive of GST and Shipping Prices
TwinMix 1800T – Special Order Item
  • Available on request only
  • Lead time: Approximately 3–4 months ex‑Germany
  • Special order conditions:
    • NCNR – Non‑cancellable and Non‑refundable once order is confirmed
Click Here to View YouTube Video - Eibenstock Twinmix 1800 T Mixing Station (youtube.com)
FREIGHT - BULKY ITEM
Possible Uses:
  • Homogeneous and lump free mixing of numerous materials with different viscosity
  • Civil engineering and building construction, floor renovators, tilers, landscaping.
Features:
  • Robust universal motor – very high pulling power
  • Two electronic speed levels – start mixing function with reduced speed
  • Electronic – soft start, temperature control, constant speed and over current cut-off
  • Safety Switch – cut-off in case of opening the hood, protection of the operator
  • Connection for dust exhaust Ø 35 mm as well as funnel tube with brushes – dust reduced filling and mixing of the materials
Product Data Sheet
Spare Parts List
Technical Specifications
Stock Code
TWINMIX1800T
Power Input
1800 W
Rated Voltage
230 V